Co to jest sebum?
Strona główna » Blog » Co to jest sebum?
Sebum kojarzone jest często z jednym z najbardziej dolegliwych problemów związanych z cerą tłustą i trądzikową. Czy jednak rzeczywiście zasługuje na taką niesławę? Przyjrzyjmy mu się lepiej, bo przy bliższym poznaniu znacznie zyskuje.
Kompendium wiedzy o sebum | |
---|---|
Czym jest i jaką ma rolę? | Sebum, czyli łój skórny produkowany przez gruczoły łojowe rozmieszczone na całym ciele człowieka. Odpowiada on za ochronę skóry przed urazami i uszkodzeniami, nadaje jej miękkość, jest naturalnym związkiem nawilżającym skórę, chroni przed bakteriami, grzybami, wirusami, czynnikami zewnętrznymi i promieniowaniem UV. Dodatkowo chroni przed starzeniem. |
Czym jest nadmiar sebum i do czego prowadzi? | Nadmiar sebum spotykany jest szczególnie na powierzchni twarzy i pleców. Objawia się charakterystycznym połyskiem, który potocznie określany jest „przetłuszczaniem skóry”. Powodują go: hormony, dieta, nadmierne przesuszanie twarzy kosmetykami, czynniki zewnętrzne. |
Sposoby na nadmiar sebum | Stosowanie kosmetyków dedykowanych do skóry tłustej lub trądzikowej. Pełnowartościowa dieta, ochrona skóry przed przesuszaniem np. na wietrze, słońcu, mrozie. Niestosowanie kosmetyków przesadnie wysuszających skórę. |
SEVOLIUM
KOSMETYK DO CERY TRĄDZIKOWEJ ZAMÓW!
Czym jest sebum?
Sebum to inaczej łój skórny. Może ta druga nazwa nie brzmi zbyt zachęcająco, ale dużo lepiej określa, co to jest sebum. W skórze niemal całego naszego ciała znajdują się specjalne gruczoły łojowe, których zadaniem jest wydzielanie substancji ochronnych. Dbają one o to, by skóra nie straciła zbyt wiele wody oraz nie doznała uszkodzeń wynikających z czynników zewnętrznych. Najwięcej gruczołów łojowych znajduje się na plecach, klatce piersiowej, czaszce i twarzy. Ich wydzielina to właśnie sebum.
Sebum jest mieszaniną lipidów nabłonkowych, czyli mówiąc prościej tłustych związków. Tworzą one na powierzchni skóry tłustą, hydrolipidową warstwę ochronną, nadającą skórze miękkość. Jest to naturalna, podstawowa linia obrony skóry przed bakteriami, wirusami, grzybami, niekorzystnym wpływem warunków pogodowych, promieniowaniem ultrafioletowym, chemią oraz czynnikami mechanicznymi uszkadzającymi powierzchnię skóry. Niestety, ze względu na tę właśnie tłustość sebum na twarzy czy głowie sprawia często kłopoty. To ono wpływa na przetłuszczanie się włosów oraz błyszczenie twarzy.
Dlaczego łoju na twarzy jest tak dużo?
Wszystkie czynniki zewnętrzne oddziałujące na skórę wpływają na wydzielanie sebum w danym momencie. Zwykle pojawia się go więcej wtedy, gdy potrzebna jest większa ochrona skóry. Na wydzielanie sebum mają też wpływ hormony, dieta, a nawet pora doby. Wydzielanie większej ilości sebum w wymagających tego sytuacjach jest zjawiskiem jak najbardziej normalnym, jednak są osoby, które borykają się z po prostu nadmierną produkcją tej substancji.
Na nadmiar sebum narażone są osoby o tłustej skórze. Ze względu na największą liczbę gruczołów łojowych między innymi na twarzy i plecach, to tam właśnie problem ów jest najbardziej widoczny. Nadmiar sebum na twarzy wynika zwykle z nieprawidłowej pielęgnacji skóry, nadmiernego jej wysuszenia, braku higieny, czy czegoś tak od nas niezależnego jak geny. W większości przypadków zaradzą w tej sytuacji odpowiednie kosmetyki.
Na nadmierne wydzielanie sebum narażone są też osoby cierpiące na trądzik. Tutaj problem leży już nie w samych czynnikach zewnętrznych wpływających na skórę, ale w gospodarce hormonalnej organizmu. Dlatego najważniejszym krokiem do pozbycia się nadmiaru sebum na skórze trądzikowej jest stosowanie odpowiednich leków przepisanych przez lekarza, a kosmetyki pełnią zwykle jedynie funkcję wspomagającą leczenie..
Jak radzić sobie z sebum?
Przede wszystkim należy pamiętać, że sebum jest niezbędne dla utrzymania odpowiedniej kondycji skóry. Nadmierne wydzielanie sebum to nie jest jednak stan niezmienny i dla skóry naturalny. Najłatwiejszym i przynoszącym efekty sposobem na zwalczenie jego nadmiaru jest stosowanie odpowiednich kosmetyków dedykowanych dla skóry tłustej czy trądzikowej. Kosmetyki te zasadniczo regulują wydzielanie sebum i mogą mieć działanie zarówno pielęgnacyjne, jak i lecznicze.
Sebum jest naturalnym płaszczykiem ochronnym skóry. Dlatego w pielęgnacji kluczowe jest jego regulowanie, a nie osuszanie. Absolutnie niewskazane jest stosowanie do twarzy kosmetyków opartych na alkoholach i substancjach silnie ściągających. Ich długotrwała aplikacja może spowodować jeszcze większe problemy z przetłuszczaniem skóry, jak również silne podrażnienia, a nawet skłonność do alergii – mówi Marta Bożenda, kosmetolog w Clinica Cosmetologica
Najbezpieczniejsze dla skóry są kosmetyki naturalne, które nie wywołują reakcji alergicznych i nie podrażniają delikatnej skóry. Przykładem jest krem regulujący wydzielanie sebum Sevolium zawierający bogatą kompozycję aktywnych składników naturalnych, które pomagają zwalczać nadmiar sebum wydzielanego przez skórę trądzikową i przetłuszczającą się. Dzięki takiej pielęgnacji skóry twarzy w łatwy sposób można pozbyć się nadmiernej ilości sebum.
FAQ – sebum
1. Jaka jest rola sebum?
Sebum, czyli łój skórny produkowany przez gruczoły łojowe. Pokrywając niemalże całe ciało, odgrywa bardzo ważne funkcje. Przede wszystkim jest substancją ochronną, która powlekając skórę, nadaje jej miękkości, chroni przed czynnikami zewnętrznymi, uszkodzeniami i promieniowaniem UV. Sebum odpowiada też za prawidłowy poziom nawilżenia skóry, zapobiegając jej ściągnięciu i starzeniu.
2. Co powoduje nadprodukcję sebum?
Ilość produkowanego przez gruczoły sebum jest kwestią indywidualną. Prawidłowo zachowany balans nie powoduje jednak nadmiernego świecenia się skóry, jej zapychania i tworzenia zmian trądzikowych. Natomiast na nadprodukcję sebum wpływ mają czynniki hormonalne, dieta, podłoże genetyczne, jak również rodzaj stosowanych kosmetyków. Przesadne wysuszanie skóry i usilna likwidacja nadmiaru sebum, nasila jego produkcję, prowadząc do przetłuszczania cery.
3. Czy nadmiar sebum możemy regulować przez stosowanie kremów?
Tak, pod warunkiem, że sięgniemy po kosmetyki naturalne, które delikatnie regulują pracę gruczołów łojowych. Wysuszanie skóry chemicznymi substancjami, zmusza ją do nadprodukcji sebum, które ma wypełnić deficyt nawilżenia. Dlatego do pielęgnacji skóry tłustej wskazane jest stosowanie kremów z aktywnymi składnikami pochodzenia naturalnego np. serum Sevolium.
4. Jakie składniki pomagają w redukcji nadmiaru sebum?
Składniki regulujące pracę gruczołów łojowych to m.in.: ekstrakt z lukrecji i nagietka, wyciągi z kory i liści, nanozłoto, cynk, wyciąg z drożdży, miedź. Kompozycja tych substancji znalazła się w serum Sevolium.
Bibliografia
1. Danby F.W., Acne: Causes and Practical Management, 2014
2. Langner A., Ambroziak M., Stąpór W., Trądzik pospolity – podstawowe zasady leczenia, 2000
Komentarze
Izabela - 2021-01-18 10:27:19
Sebum to dosyć ciekawa sprawa jak jest jego nadmiar to daje się pożywkę trądzikowi, a jak się zbyt bardzo skórę wysuszy to traci ona warstwę ochronna i jest jeszcze gorzej, więc jak radzić sobie z nadmiarem sebum nie jest tak łatwo, bo skórę mimo wszystko trzeba wtedy nawilżać
vitaminka - 2020-04-29 10:52:34
no w sumie lukrecja ma dobre działanie na zahamowanie wydzielania sebum a ona chyba tam w tym kremie jest co nie
Kaori - 2020-04-24 23:28:02
Polecam Ci @Jasmina składy kosmetyków bo niektóre kremy matujące, które mają zatrzymywać wydzielanie sebum są gdzieś na dnie tego produktu a reszta to jakieś zapychacze bo one są tanie w przeciwieństwie do takich dobrych składników. Sama kilka razy się przejechałam ale polecam od siebie poszukać aplikacji nawet na telefon by odczytywało Ci kosmetyki. Ja tak w sumie znalazłam sevolium po dość długich poszukiwaniach ^^
Jasmina - 2020-04-20 12:41:06
Przy moim trądziku sebum to jest jakaś masakra ;/ Niby oczyszczam skórę itp., a i tak mam tego tyle że co bym nie nakładała to mam zawsze to samo ;/
ciasteczkowy_potwór - 2020-04-17 06:23:43
czyli ten tłuszcz z gruczołów łojowych to jest właśnie sebum? dla mnie zawsze to był łój.. ale to tak w sumie podobna sytuacja jak się dowiedziałam że skóra głowy ma swoją nazwę (skalp). tak się właśnie zastanawiałam co to jest sebum to już wiem haha