Co To jest Sebum? Nadmiar sebum - jak sobie z tym radzić?

Co to jest sebum?

Sebum kojarzone jest często z jednym z najbardziej dolegliwych problemów związanych z cerą tłustą i trądzikową. Czy jednak rzeczywiście zasługuje na taką niesławę? Przyjrzyjmy mu się lepiej, bo przy bliższym poznaniu znacznie zyskuje.

Czym jest sebum?

Sebum to inaczej łój skórny. Może ta druga nazwa nie brzmi zbyt zachęcająco, ale dużo lepiej określa, co to jest sebum. W skórze niemal całego naszego ciała znajdują się specjalne gruczoły łojowe, których zadaniem jest wydzielanie substancji ochronnych. Dbają one o to, by skóra nie straciła zbyt wiele wody oraz nie doznała uszkodzeń wynikających z czynników zewnętrznych. Najwięcej gruczołów łojowych znajduje się na plecach, klatce piersiowej, czaszce i twarzy. Ich wydzielina to właśnie sebum.

Sebum jest mieszaniną lipidów nabłonkowych, czyli mówiąc prościej tłustych związków. Tworzą one na powierzchni skóry tłustą, hydrolipidową warstwę ochronną, nadającą skórze miękkość. Jest to naturalna, podstawowa linia obrony skóry przed bakteriami, wirusami, grzybami, niekorzystnym wpływem warunków pogodowych, promieniowaniem ultrafioletowym, chemią oraz czynnikami mechanicznymi uszkadzającymi powierzchnię skóry. Niestety, ze względu na tę właśnie tłustość sebum na twarzy czy głowie sprawia często kłopoty. To ono wpływa na przetłuszczanie się włosów oraz błyszczenie twarzy.

Dlaczego łoju na twarzy jest tak dużo?

Wszystkie czynniki zewnętrzne oddziałujące na skórę wpływają na wydzielanie sebum w danym momencie. Zwykle pojawia się go więcej wtedy, gdy potrzebna jest większa ochrona skóry. Na wydzielanie sebum mają też wpływ hormony, dieta, a nawet pora doby. Wydzielanie większej ilości sebum w wymagających tego sytuacjach jest zjawiskiem jak najbardziej normalnym, jednak są osoby, które borykają się z po prostu nadmierną produkcją tej substancji.

Na nadmiar sebum narażone są osoby o tłustej skórze. Ze względu na największą liczbę gruczołów łojowych między innymi na twarzy i plecach, to tam właśnie problem ów jest najbardziej widoczny. Nadmiar sebum na twarzy wynika zwykle z nieprawidłowej pielęgnacji skóry, nadmiernego jej wysuszenia, braku higieny, czy czegoś tak od nas niezależnego jak geny. W większości przypadków zaradzą w tej sytuacji odpowiednie kosmetyki.

Na nadmierne wydzielanie sebum narażone są też osoby cierpiące na trądzik. Tutaj problem leży już nie w samych czynnikach zewnętrznych wpływających na skórę, ale w gospodarce hormonalnej organizmu. Dlatego najważniejszym krokiem do pozbycia się nadmiaru sebum na skórze trądzikowej jest stosowanie odpowiednich leków przepisanych przez lekarza, a kosmetyki pełnią zwykle jedynie funkcję wspomagającą leczenie..

Jak radzić sobie z sebum?

Przede wszystkim należy pamiętać, że sebum jest niezbędne dla utrzymania odpowiedniej kondycji skóry. Nadmierne wydzielanie sebum to nie jest jednak stan niezmienny i dla skóry naturalny. Najłatwiejszym i przynoszącym efekty sposobem na zwalczenie jego nadmiaru jest stosowanie odpowiednich kosmetyków dedykowanych dla skóry tłustej czy trądzikowej. Kosmetyki te zasadniczo regulują wydzielanie sebum i mogą mieć działanie zarówno pielęgnacyjne, jak i lecznicze.

Najbezpieczniejsze dla skóry są kosmetyki naturalne, które nie wywołują reakcji alergicznych i nie podrażniają delikatnej skóry. Przykładem jest krem regulujący wydzielanie sebum Sevolium zawierający bogatą kompozycję aktywnych składników naturalnych, które pomagają zwalczać nadmiar sebum wydzielanego przez skórę trądzikową i przetłuszczającą się. Dzięki takiej pielęgnacji skóry twarzy w łatwy sposób można pozbyć się nadmiernej ilości sebum.

Jesteśmy na

nasze aukcje
Poczekaj!
Chcesz rabat 10%?

Jesteśmy pewni, ze nasze produkty są najwyższej jakości i będą odpowiadać Twoim oczekiwaniom. Dlatego też, by zachęcić Cię do wypróbowania naszego produktu, którego jakość gwarantujemy, dajemy Ci rabat 10%.
Wpisz poniższy kod podczas zamawiania:
rabat10