fbpx
Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Trądzik – Wszystko o trądziku

Strona główna » grouped » Trądzik – Wszystko o trądziku

Trądzik to niedogodność, z którą spotkał się chyba każdy człowiek. Najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania i znika, gdy gospodarka hormonalna dorastającego organizmu się unormuje. Jednak nie zawsze tak jest. Niestety, ale trądzik może się z powodzeniem pojawić również w dorosłym życiu i przyjąć naprawdę ostrą formę. Trądzik może nie jest niebezpieczną dla zdrowia dolegliwością, jednak nie da się ukryć, że jest dolegliwością wstydliwą i taką, która potrafi wpędzić każdego człowieka – zarówno nastolatka, jak i osobę dorosłą – w nie lada kompleksy. A przecież kompleksy to nic miłego.

Spis treści:

1. Czym jest trądzik?
2. Trądzik – przyczyny jego powstawania
3. Trądzik – jakie są jego objawy?
4. Rodzaje trądziku
5. Trądzik – krem Sevolium
6. Trądzik – domowe sposoby
7. Trądzik a zdrowa dieta
8. Jak sobie radzić z trądzikiem?
9. FAQ

Sevolium

ZAMÓW SEVOLIUMKOSMETYK DO CERY TRĄDZIKOWEJ ZAMÓW!

To też nic, na co warto się zgadzać. Pozbycie się trądziku jest trudne, jednak nie jest niemożliwe. W dzisiejszych czasach, w XXI wieku, istnieje naprawdę wiele sposobów, które pozwolą na skuteczne pozbycie się trądziku. Nie jest to zadanie  łatwe i czasami zajmuje dość dużo czasu, jednak z całą pewnością jest wykonalne. Dlatego jeśli ktoś zaczyna borykać się z problemem trądziku – absolutnie nie powinien się poddawać. Powinien zacząć działać. Im szybciej, tym lepiej. W końcu blizny po trądziku nie są niczym estetycznym ani przyjemnym.

Trądzik: podstawowe informacje
Przyczyny trądziku:zmiany hormonalne, nadprodukcja sebum, nieodpowiednia pielęgnacja skóry, niezdrowa dieta, wpływ niektórych leków, skłonności genetyczne
Objawy:
wypryski, zaskórniki, krostki, grudki, przetłuszczanie się skóry
Kiedy pojawiają się zmiany:w okresie dojrzewania lub u osób dorosłych
Rodzaje trądziku:różowaty, pospolity (w tym: grudkowy, krostkowy, guzkowy, torbielowaty)
Sposoby redukowania zmian:odpowiednia pielęgnacja skóry, leczenie dermatologiczne (środki do stosowania zewnętrznego, antybiotyki w kremie i tabletkach, kuracja izotretynoiną)

Czym jest trądzik?

Żeby z czymś skutecznie walczyć, najpierw należy zdobyć konieczną wiedzę na temat przeciwnika. Zanim zatem wybierze się odpowiednią dla siebie metodę leczenia trądziku, najrozsądniej jest dowiedzieć się czym właściwie jest trądzik i skąd się bierze. Trądzik to bardzo często dolegliwość dziedziczna. Powstaje wtedy, gdy gruczoły łojowe produkują zbyt dużo sebum, a skóra rogowacieje i zatyka ujście gruczołów łojowych.

Trądzik młodzieńczy to nader często trądzik hormonalny. Coś, co znika samo z siebie, gdy w organizmie normuje się poziom hormonów, czyli najczęściej po okresie dojrzewania. Trądzik pospolity jednak nie występuje tylko i wyłącznie u nastolatków – niestety, pojawia się również u osób dorosłych. Również trądzik w ciąży nie jest niczym niespotykanym. Tutaj leczenie bywa bardziej problematyczne.

Trądzik – przyczyny jego powstawania

Trądzik może wynikać z nieprawidłowego funkcjonowania gruczołów łojowych. Wydzielają one sebum, które nagromadzone na twarzy, wchodzi w reakcję z bakteriami. Wynikiem tego stają się zmiany trądzikowe, które są widoczne w postaci zaskórników, krotek, grudek, torbieli ropnych.

Częstą przyczyną trądziku jest zwiększona produkcja hormonów płciowych, zwłaszcza w okresie poprzedzającym dojrzewanie. Męskie hormony, które występują u obu płci, oddziałują na gruczoły łojowe skóry. Znajdują się one głównie na twarzy, w górnej części klatki piersiowej oraz na plecach i ramionach. Dlatego też trądzik objawia się najczęściej w tych miejscach.
Badania pokazują, że również zła dieta ma wpływ na powstawanie trądziku. Osoby predysponowane, które nie zważają na dobrą dietę, mogą zauważyć nasilanie się objawów po zjedzeniu, np. czekolady.

Trądzik – jakie są jego objawy?

Objawami trądziku pospolitego są zaskórniki i krosty występujące na podłożu łojotokowym. Dotyczy on zarówno kobiet jak i mężczyzn. Mogą to być zarówno ropne wypryski, jak i podskórne grudki. Mają zróżnicowaną wielkość, mogą występować pojedynczo lub w skupiskach. Najczęściej obserwuje się je na czole, nosie i brodzie, ale mogą się pojawiać na całej twarzy, dekolcie i plecach. Trądzikowi często towarzyszy skłonność do przetłuszczania się twarzy.

Rodzaje trądziku

W ramach trądziku można wyróżnić wiele jego odmian, w zależności od tego, jakie kryteria przyjmiemy. Może być to np. typ zmian, ale też wiek, w jakim występują.

Dość często dokonuje się rozróżnienia ze względu na wiek, w jakim pojawiają się zmiany.

Wyróżnia się wówczas:

  • trądzik młodzieńczy: pojawia się w wieku nastoletnim i najczęściej związany jest z wahaniami gospodarki hormonalnej oraz nadprodukcją sebum. U większości osób ulega zniwelowaniu po 20. roku życia,

  • trądzik wieku dorosłego: występuje po 25. roku życia – zarówno u osób u których występował trądzik młodzieńczy, jak i u tych, które z taką dolegliwością się nie zmagały. Może to być trądzik pospolity lub różowaty.

Ponadto zmiany trądzikowe mogą stanowić efekt dwóch odrębnych chorób skórnych:

  • trądzik pospolity: w przypadku trądziku pospolitego najbardziej charakterystycznym symptomem są wypryski, którym nie towarzyszą zaczerwienienia na większych obszarach skóry. Najczęściej cera ma tendencję to przetłuszczania się, szczególnie w strefie T. Wypryski mogą pojawiać się na całej twarzy, ale najczęściej jest to strefa T,

  • trądzik różowaty: najbardziej charakterystycznym elementem są zaczerwienienia oraz widoczne naczynka. Wypryski mogą się pojawiać dopiero w kolejnej fazie. Stan skóry łatwo ulega zaognieniu w wyniku ekspozycji na czynniki drażniące, jak np. spożywanie gorących i ostrych potraw, ekspozycja na słońce. Trądzik różowaty pojawia się wyłącznie u osób dorosłych.

Co istotne, w obrębie samego trądziku pospolitego można wyróżnić kilka rodzajów choroby, w zależności od typu zmian. Są to:

  • trądzik grudkowy: grudki znajdują się pod skórą, mają stałą konsystencję i do 1 cm średnicy. Grudkom najczęściej towarzyszy zaczerwienienie i swędzenie. Pojawiają się przede wszystkim w strefie T, ale też w innych obszarach ciała oraz na plecach,

  • trądzik krostkowy: krosty zawierają ropę, a ich pojawienie się poprzedza zaczerwienienie. Osiągają do 1 cm średnicy,

  • trądzik guzkowy: guzki znajdują się pod skórą, mogą być bolesne, a do tego potrafią utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy,

  • trądzik torbielowaty: to najbardziej dotkliwa forma trądziku. Na powierzchni skóry oraz pod nią pojawiają się cysty, które wypełnione są ropą, a czasem także krwią. Często zostają po nich nieestetyczne ślady. Trądzik torbielowaty najczęściej powodowany jest zaburzeniami hormonalnymi.

Często do czynienia mamy z połączeniem dwóch typów zmian. Wówczas mówi się o trądziku grudkowo-krostkowym, czy np. guzkowo-krostkowym.

Igor-Michajlowski-dermatolog-clinica-cosmetologicaRozpoznanie konkretnego rodzaju trądziku ma duże znaczenie dla skuteczności kuracji oraz tego, jakie leczenie powinno zostać wdrożone. Jednakże zanim do tego dojdzie, warto pamiętać, że najważniejsze, to odpowiednio zadbać o skórę. W przypadku wszystkich rodzajów trądziku pospolitego należy pamiętać o codziennym, dokładnym oczyszczaniu skóry. Następnie aplikujemy na nią krem na trądzik, który będzie zawierał jak najwięcej składników aktywnych pochodzenia naturalnego. Przede wszystkim powinny to być substancje przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, normujące pracę gruczołów łojowych, ale też nawilżającemówi dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog Clinica Cosmetologica

Trądzik – krem Sevolium

Trądzik to choroba skóry, którą niełatwo zwalczyć. W tym przypadku bardzo istotna jest pielęgnacja, a przede wszystkim wybór właściwego kremu. To nie wszystko jedno, po jaki krem sięgniemy. Szczególnie polecane są dobre kremy na trądzik, które powinny bazować na naturalnych składnikach aktywnych. Przykładem takiego preparatu jest właśnie Sevolium.

Ważne jest codzienne używanie kremu na trądzik zawierającego naturalne składniki, jak w przypadku Sevolium. Najlepsze rezultaty uzyskamy, jeżeli krem na trądzik zaczniemy stosować przy początkowych objawach. Oczywiście, nawet w ostrym trądziku, stosowanie dobrego kosmetyku to podstawa, ale wówczas kuracja może trwać dłużej i może się okazać, że trzeba będzie skorzystać ze wsparcia specjalisty dermatologamówi Karina Pietrzela, kosmetolog Clinica Cosmetologica

Dlaczego polecamy właśnie Sevolium?

Sevolium został tak skomponowany, aby działać na trądzik skutecznie, ale delikatnie. Wiele kosmetyków na trądzik ma tendencję do wysuszania i podrażniania skóry. W efekcie zaczyna ona produkować jeszcze więcej sebum, co nasila objawy. Dodatkowo redukcja wyprysków nie jest efektem ich szybszego gojenia, czy zapobiegania powstawaniu, ale to efekt zasuszenia zmian skórnych.

Sevolium działa u podłoża problemu, kompleksowo poprawiając stan skóry. Działa przeciwzapalnie, zwalcza bakterie, przyśpiesza gojenie, reguluje wydzielanie sebum, a przy tym nawilża i łagodzi podrażnienia. W efekcie skóra jest nie tylko pozbawiona wyprysków, ale też nawilżona, gładsza i promienna.

Sekret Sevolium tkwi w naturalnych składnikach aktywnych takich, jak:

  • ekstrakt z nagietka,
  • ekstrakt z lukrecji,
  • wyciągi z kory i liści,
  • cynk,
  • nanozłoto,
  • wyciąg z ziela fiołka trójbarwnego,
  • wyciąg z drożdży,
  • miedź.
Jak działają składniki Sevolium?
Ekstrakt z nagietkaWykazuje działanie przeciwzapalne, przyspiesza proces gojenia się ran, działa ściągająca i oczyszcza pory
Ekstrakt z lukrecjiDziała wybielająco, wygładzająco oraz zmiękczająco przez co poprawia wygląd skóry
Wyciąg z drożdżyMa właściwości detoksykujące i oczyszczające, hamuje gruczoły łojowe i tym samym zmniejsza powstawanie zaskórników
Nano złotoStymuluje komórki skóry, nawilża, oczyszcza i rozjaśnia skórę nadając jej promiennego wyglądu

Sevolium nie tylko zawiera szereg cennych składników, ale także nie zawiera substancji, które mogłyby wpłynąć na skórę negatywnie. Mowa tu o takich komponentach, jak: silikony, PEGi, parabeny, SLSy, SLESy, pochodne ropy naftowej. Wszystkie te składniki mogą podrażniać cerę, a nawet wykazywać działanie kancerogennemówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde

Trądzik – domowe sposoby

Dobrą metodą na trądzik jest również stosowanie maseczek na twarz. Można je wykonać samemu, bądź kupić gotowe w drogerii.

Do najbardziej popularnych naturalnych maseczek na twarz należą te na bazie:

  • miodu i soku z cytryny
  • truskawek, miodu i jogurtu naturalnego
  • płatków owsianych, mleka i miodu

Warto również rozważyć picie ziół, aby zmniejszyć trądzik. Obecnie można je kupić zarówno w aptekach jak i w drogeriach. Szukajmy tych, co zawierają w sobie wyciąg z nagietka, ma on działanie oczyszczające i odprężające.

Podczas kuracji dermatologicznej warto zwrócić swoją uwagę na dietę. Wykluczyć z niej powinno się tzw. śmieciowe jedzenie, jak napoje gazowane, chipsy, pizze rozmrażane itp., oraz wszelkie rodzaje czekolady i sery, ponieważ zawierają dużo tłuszczów. Warto zastąpić te produkty warzywami i owocami, również suszonymi, oraz dużą ilością wody.

Trądzik a zdrowa dieta

Dieta na trądzik jest ważnym elementem w przeciwdziałaniu chorobie. Potrafi oczyścić organizm, poprawić samopoczucie, wyszczuplić ciało. Należy zwracać uwagę, by nie jeść wysoko przetworzonego jedzenia, to znaczy takiego, które zawiera sztuczne barwniki i aromaty oraz konserwanty. Na ich miejsce warto jeść delikatne przekąski z dużą ilością warzyw lub owoców  oraz popijać  dużą ilość wody. W ten sposób ciało oczyści się z toksyn. Ważne jest również ograniczenie do minimum picia alkoholu oraz najlepiej całkowite odstawienie papierosów.

Jak sobie radzić z trądzikiem?

Jeżeli chcesz powstrzymać trądzik, zacznij działać jak najszybciej. Trzeba rozpocząć kurację dbając  nie tylko o dietę, ale i o kremy z odpowiednimi składnikami. I koniecznie trzeba być wytrwałym, by codziennie dbać o siebie i o swoją skórę. To w ogromnej mierze może zapobiec powstawaniu przebarwień oraz blizn, których niezwykle trudno jest się pozbyć.
Sposoby na trądzik są rozmaite. W tej różnorodności z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest oczywiście krem na trądzik. Działanie zewnętrzne na przykład na trądzik na czole nie jest niczym dziwnym. Maść na trądzik stosowana jest z powodzeniem od lat. Pewną nowością są tabletki na trądzik. Coraz więcej osób decyduje się właśnie na tabletki, jednak one nie są rozwiązaniem pozbawionym wad i obarczone są ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Coraz większą popularność zyskuje też laser na trądzik. Rozwiązanie nowoczesne i bezbolesne. A – co równie ważne – także skuteczne.

Jednak w pewnych kwestiach, takich jak na przykład trądzik na policzkach, warto stosować bardziej tradycyjne i naturalne metody. W końcu cera jest bardzo ważna, a taki trądzik na brodzie może ją zeszpecić na stałe brzydkimi bliznami. Dlatego właśnie w takich przypadkach warto sięgnąć po kosmetyk oparty na naturalnych składnikach aktywnych, na przykład po Sevolium, który zadziała skuteczne i nieinwazyjnie. Doskonale pomoże również na trądzik na plecach.

Sevolium

ZAMÓW SEVOLIUMKOSMETYK DO CERY TRĄDZIKOWEJ ZAMÓW!

FAQ

1. Co to jest trądzik?

Trądzik jest chorobą skóry, a dokładniej aparatu włosowo-łojowego. Najbardziej charakterystycznym objawem są zaskórniki oraz wypryski, które są efektami stanu zapalnego. Trądzik najczęściej występuje w wieku dojrzewania, ale może pojawić się także u osób dorosłych. Podstawą walki z tą dolegliwością jest odpowiednia pielęgnacja skóry, w tym stosowanie kremów o bogatym składzie, jak np. Sevolium.

2. Jakie są przyczyny trądziku?

Trudno jednoznacznie określić przyczyny trądziku. Do najczęstszych należą: czynniki hormonalne, nadmierna produkcja sebum, niewłaściwa dieta, przyjmowanie niektórych leków, stres, reakcja na niektóre kosmetyki. Jeżeli trądzik nie mija, a my nie znamy przyczyn, warto skonsultować się ze specjalistą dermatologiem.

3. Kiedy trądzik znika?

W przypadku trądziku młodzieńczego zdarza się, że trądzik znika wraz z okresem dojrzewania. U niektórych osób jednak nie znika wcale, a u innych jedynie staje się łagodniejszy. Dlatego nie powinno się czekać aż trądzik sam zniknie, ale jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki. Najlepiej zacząć od stosowania kremu na trądzik z naturalnymi składnikami aktywnymi, jak np. Sevolium.

4. Czy trądzik zniknie sam?

Trądzik czasem znika sam po okresie dojrzewania, ale często jedynie łagodnieje. Co więcej, u niektórych osób może nawracać. Zamiast czekać aż trądzik sam zniknie, powinno się jak najszybciej zacząć z nim walczyć.

5. Czy stosowanie odpowiednich kosmetyków na trądzik wystarczy?

Stosowanie kosmetyków na trądzik to podstawa walki z tą chorobą skóry. Odpowiednia pielęgnacja w wielu przypadkach pozwala na złagodzenie lub całkowite wyeliminowanie objawów. Jednakże są przypadki, w których to nie wystarczy i konieczne jest wdrożenie leczenia dermatologicznego. Jeżeli po kilku tygodniach stosowania kremu na trądzik nie widzimy efektów, należy skonsultować się z dermatologiem.


Bibliografia

1. Coradin L., The Dietary Cure for Acne, 2006
2. Danby F.W., Acne: Causes and Practical Management, 2014
3. Loong T., The Hormonal Acne Solution: No Antibiotics. No Birth Control Pills. No Roaccutane, 2014
4. Nadeau M.V., The Acne Answer, 2016
5. Plewig G., Kligman A., Acne: Morphogenesis and Treatment, 1975
6. Preston L., Breaking Out: A Woman’s Guide to Coping with Acne at Any Age, 2004
7. Rao N., Singh R., Acne & Scars, 2016
8. Stone K., Real Solutions for Adult Acne, 2017

17 głosów

Komentarze

Eva - 2020-04-16 00:18:44

Czytałam kiedyś o nakładaniu pasty do zębów jako sposobie na pozbycie się trądziku xD No nie dziewczyny... Lepiej poszukać cynku w kremie a nie paście i maści cynkowej wam nic nie zrobi albo wysuszy. Kremy mają cynk ale też i olejki i wyciągi które nawilżają skórę, także polecam iść w tę stronę xD

Michalina - 2020-04-12 11:06:03

Też kiedyś nakładałam tę maść!!! Tragedia. Tak samo nakładałam pastę do zębów na krosty bo miało pomóc a krosta jak była tak była i sucha skóra. Nie polecam!

leona - 2020-04-11 19:24:57

mnie meczy tradzik od kilku lat i takie punktowe masci to chyba jednak dla mnie za malo. poprobuje jeszcze na sobie jakies maseczki i kremu mocniejsze bo masc ichtiolowa nic mi nie pomogla tylko sucha skore dostalam w tych miejscach co byla ona nalozona. kolor tez nie pomaga bo w nocy wszystko sie w poduszke wyciera.

Opinie o Sevolium - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊