Izotretynoina. Jak wygląda leczenie? Jak dbać o skórę twarzy po leczeniu?
Strona główna » Blog » Izotretynoina. Jak wygląda leczenie? Jak dbać o skórę twarzy po leczeniu?
W niektórych wypadkach leczenie trądziku może być bardzo problematyczne. Gdy zawodzą inne metody, dermatolog może zdecydować się na zastosowanie kuracji przy pomocy izotretynoiny.
Sposoby niwelowania trądziku | |
---|---|
Stosowanie kremu na trądzik | To podstawowy i niezbędny element. Pielęgnacja skóry powinna opierać się na kosmetyku o wysokiej zawartości składników aktywnych pochodzenia naturalnego. |
Odpowiednia dieta | Osoby z trądzikiem powinny zadbać o zdrową dietę i unikać tłustych potraw. |
Antybiotyki do stosowania na skórę | W przypadku zaawansowanego trądziku lekarz dermatolog może zdecydować się na przepisanie kremów z antybiotykami. |
Antybiotyki do stosowania wewnętrznego | Antybiotyki doustne są stosowane w celu chwilowego opanowania stanu skóry, aby potem móc prowadzić leczenie zewnetrzne. |
Terapia izotretynoiną | Izotretynoina jest stosowana przez okres kilku miesięcy w sytuacji, gdy inne metody nie przyniosły rezultatów. |
ZAMÓW SEVOLIUM
KOSMETYK DO CERY TRĄDZIKOWEJ ZAMÓW!
Czym jest izotretynoina?
Izotretynoina to pochodna witaminy A (retynoid). Jako lek na trądzik dostępna jest w formie doustnej. Bardzo dobrze radzi sobie nawet z ciężkimi postaciami trądziku. Tabletki wydawane są na receptę, a całe leczenie musi odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza, gdyż lek ma dość dużo skutków ubocznych. Dawki dobierane są indywidualnie do każdego pacjenta, a kuracja trwa około pół roku.
Kto może skorzystać z leczenia izotretynoiną?
Choć uważa się, że izotretynoina to najlepszy lek na trądzik, to jednak stanowi ona ostateczność. Dermatolodzy decydują się na tę metodę tylko, jeżeli wcześniej prowadzono długotrwałą kurację przy pomoc innych środków. Najpierw stosuje się specjalistyczne kremy, w tym antybiotyki. Gdy to okazuje się nieskuteczne, lekarz najczęściej włącza antybiotyki doustne. Gdy mimo tego problem powraca, a efekty nie są widoczne, lekarz może zdecydować się na terapię izotretynoiną.
Zobacz również: Krem na trądzik
Uważa się, że izotretynoina to skuteczny lek na trądzik. Z drugiej strony ma ona wiele efektów ubocznych. Największym obostrzeniem dla pań jest niezachodzenie w ciążę w okresie przyjmowania leku oraz pół roku po jego odstawieniu. Zajście w ciążę w tym czasie niemalże stuprocentowo wiąże się z bardzo ciężkimi uszkodzeniami płodu.
Co do mniej poważnych skutków, izotretynoina uwrażliwia na słońce. Powoduje też podatność skóry na uszkodzenia oraz znaczne wysuszenie cery. Dolegliwości te znikają po odstawieniu leku. Stosując preparat odpowiedzialnie i pod ścisłą kontrolą lekarza, lek ten jest bezpieczny dla zdrowia.
Działanie
Wymieniając skuteczne leki na trądzik, izotretynoina plasuje się zdecydowanie w czołówce. Szacuje się, że preparat ten powoduje całkowite i trwałe zniknięcie trądziku aż u 80 – 90% pacjentów. U większości wystarczy tylko jedna seria kuracji, ale czasem trzeba przeprowadzić ją kilkukrotnie. Pod względem tego, co jest dobre na trądzik, izotretynoina faktycznie zdecydowanie wygrywa.
Izotretynoina hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie trądziku, zmniejsza wydzielanie łoju, zwęża pory, a także normalizuje proces rogowacenia się naskórka. Ponadto oczyszcza cerę z zaskórników, jednocześnie hamując powstawanie nowych.
Pielęgnacja skóry po zakończonej terapii izotretynoiną
W trakcie przyjmowanie leku nie wolno stosować typowych kremów na trądzik. Tabletki uwrażliwiają i wysuszają skórę, przez co zwykłe kosmetyki antytrądzikowe mogłyby ją uszkodzić. W tym czasie lekarze zalecają stosowanie specjalistycznych kremów ochronnych, czasem emolientów. Warto jednak wiedzieć, co stosować, kiedy zakończymy już leczenie.
W okresie przyjmowania tabletek z izotretynoiną skóra staje się przesuszona, łuszcząca i bardzo delikatna, przez co bardzo łatwo ulega uszkodzeniu, a w wyniku każdego takiego uszkodzenia pozostają blizny. Pacjenci są w tym czasie przestrzegani przed stosowaniem kremów przeciwtrądzikowych, które mogą wywoływać podrażnienia. Najczęściej zaleca się sięganie po emolienty, które pozostawiają na skórze warstwę ochronną – mówi dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog Clinica Cosmetologica
Po zakończonej kuracji należy odpowiednio dbać o skórę. Jeszcze przez długi czas będzie ona nieco uwrażliwiona i skłonna do wysuszania. Po odstawieniu emolientów warto wybierać kosmetyki łagodne, kojące i nawilżające. Jednocześnie dobrze, aby miały właściwości przeciwtrądzikowe, gdyż w ten sposób zapobiegniemy ewentualnym nawrotom problemu. Nie mogą to jednak być tradycyjne kosmetyki przeciwtrądzikowe, które mogłyby być zbyt drażniące. Wybierać należy kremy o naturalnym składzie, których substancje przeciwzapalne i przeciwtrądzikowe nie działają jednocześnie wysuszająco. Warto sięgać po lekkie kremy, kompleksowo pielęgnujące skórę, jak na przykład krem Sevolium.
FAQ
1. Co stosować po zakonczonej terapii izotretynoiną?
Po zakończonej terapii izotretynoiną, gdy skóra nie jest już przesuszona, można zastosować krem przeciwtrądzikowy, działający profilaktycznie. Musi jednak być delikatny, nawilżający i nie przesuszać zbytnio skóry. Dobrym przykładem jest tutaj Sevolium.
2. Jak długo trwa terapia izotretynoiną?
Długość terapii zależy od bardzo wielu czynników, jak masa ciała, stopień nasilenia zmian, czy przyjmowana jednorazowo dawka. Najczęściej jest to od kilku miesięcy do roku.
3. Czy po zakończonej terapii izotretynoiną trądzik nie wraca?
U większości osób terapia izotretynoiną kończy problem trądziku na zawsze, jednakże zdarzają się nawroty. U części osób są one o wiele łagodniejsze.
4. Czy izotretynoina może być przyjmowana kilka razy w życiu?
Każdorazowo terapia izotretynoiną jest zalecana przed lekarza po wnikliwej analizie indywidualnej sytuacji, wówczas, gdy inne terapie nie są skuteczne. Może się zdarzyć, że specjalista zdecyduje się po pewnym czasie, w wyniku nawrotu, powtórzyć kurację.
Bibliografia
1. Sobjanek M., Zabłotna M., Sokołowska-Wojdyło M., Nedoszytko B., Michajłowski I., Genetic factors in aetiopathogenesis of acne vulgaris, 2007
2. Maleszka R., Turek-Urasińska K., Ratajczak-Stefańska V., Miejsce azytromycyny w leczeniu trądziku pospolitego, 2007
3. Nowicki R., Trądzik pospolity: skuteczne leczenie, 2006
4. Biegalska J., Żaba R., Trądzik pospolity, 2004
5. Langner A., Ambroziak M., Stąpór W., Trądzik pospolity – podstawowe zasady leczenia, 2000
6. Wolska H., Gliński W., Placek W., Trądzik zwyczajny — patogeneza i leczenie, 2007
Komentarze
Katarzyna - 2020-04-28 13:48:07
@w. W pełni się zgadzam. Ten łój na skórze jest barierą ochronną dla naszej skóry, wiec i w trakcie i po zakończonej terapii izotretynoiną należy dbać żeby ta skóra była nawilżona
askawtn - 2020-04-20 09:12:54
@w Ja też właśnie będę rozpoczynała leczenie, więc każde rady na temat tego jak wygląda leczenie i jak dbać o skórę twarzy po leczeniu będą dla mnie bardzo przydatne :) Dzięki!
w. - 2020-04-12 00:44:39
chodzi w tym o to że ten lek na trądzik bardzo mocno wysusza skórę. blokuje też wydzielanie sebum czyli tez ta skóra nie ma zupełnie naturalnego nawilżenia. :( sama terapia trwa jakiś czas a z kolejnymi tabletkami powoli ci się pogarsza suchość skóry. mój brat brał to i izotretynoina siała takie spustoszenie że cokolwiek by na twarz nie nakładał to aż go piekło. :( skóra na ustach czy przy oczach nawet go lekko bolała, ale fakt jest taki że problemu z trądzikiem już nie ma, ale i tak po terapii nakłada sevolium bo i mocno nawilża i działa przeciwtrądzikowo :)
Klaudia - 2020-04-10 12:09:30
Co to znaczy że ma się "przesusz" @Natalia Mroczek?
natalia mroczek - 2020-04-07 09:48:04
no ona działa bardzo dobrze jak masz na prawdę wysyp trądziku na twarzy, ale trzeba pamiętać o tym, że później można mieć taki przesusz na twarzy, że wszystko będzie cię bolało z tego co nałożysz. samo izo jako lek na trądzik ok, ale trzeba pamiętać z czym się to wiąże, serio.
limetka - 2020-04-03 19:14:13
ta teriapia ta izotretynoina jest faktycznie tak bardzo skuteczna jak sie o tym mowi czy raczej szukac czegos innego?