Jak dbać o skórę twarzy po zakończonej terapii izotretynoiną? | Sevolium

Jak dbać o skórę twarzy po zakończonej terapii izotretynoiną?

W niektórych wypadkach leczenie trądziku może być bardzo problematyczne. Gdy zawodzą inne metody, dermatolog może zdecydować się na zastosowanie kuracji przy pomocy izotretynoiny.

Czym jest izotretynoina?

Izotretynoina to pochodna witaminy A (retynoid). Jako lek na trądzik dostępna jest w formie doustnej. Bardzo dobrze radzi sobie nawet z ciężkimi postaciami trądziku. Tabletki wydawane są na receptę, a całe leczenie musi odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza, gdyż lek ma dość dużo skutków ubocznych. Dawki dobierane są indywidualnie do każdego pacjenta, a kuracja trwa około pół roku.

Kto może skorzystać z leczenia izotretynoiną?

Choć uważa się, że izotretynoina to najlepszy lek na trądzik, to jednak stanowi ona ostateczność. Dermatolodzy decydują się na tę metodę tylko, jeżeli wcześniej prowadzono długotrwałą kurację przy pomoc innych środków. Najpierw stosuje się specjalistyczne kremy, w tym antybiotyki. Gdy to okazuje się nieskuteczne, lekarz najczęściej włącza antybiotyki doustne. Gdy mimo tego problem powraca, a efekty nie są widoczne, lekarz może zdecydować się na terapię izotretynoiną.

Uważa się, że izotretynoina to skuteczny lek na trądzik. Z drugiej strony ma ona wiele efektów ubocznych. Największym obostrzeniem dla pań jest niezachodzenie w ciążę w okresie przyjmowania leku oraz pół roku po jego odstawieniu. Zajście w ciążę w tym czasie niemalże stuprocentowo wiąże się z bardzo ciężkimi uszkodzeniami płodu.

Co do mniej poważnych skutków, izotretynoina uwrażliwia na słońce. Powoduje też podatność skóry na uszkodzenia oraz znaczne wysuszenie cery. Dolegliwości te znikają po odstawieniu leku. Stosując preparat odpowiedzialnie i pod ścisłą kontrolą lekarza, lek ten jest bezpieczny dla zdrowia.

Działanie

Wymieniając skuteczne leki na trądzik, izotretynoina plasuje się zdecydowanie w czołówce. Szacuje się, że preparat ten powoduje całkowite i trwałe zniknięcie trądziku aż u 80 – 90% pacjentów. U większości wystarczy tylko jedna seria kuracji, ale czasem trzeba przeprowadzić ją kilkukrotnie. Pod względem tego, co jest dobre na trądzik, izotretynoina faktycznie zdecydowanie wygrywa.

Izotretynoina hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie trądziku, zmniejsza wydzielanie łoju, zwęża pory, a także normalizuje proces rogowacenia się naskórka. Ponadto oczyszcza cerę z zaskórników, jednocześnie hamując powstawanie nowych.

Pielęgnacja skóry po zakończonej terapii izotretynoiną

W trakcie przyjmowanie leku nie wolno stosować typowych kremów na trądzik. Tabletki uwrażliwiają i wysuszają skórę, przez co zwykłe kosmetyki antytrądzikowe mogłyby ją uszkodzić. W tym czasie lekarze zalecają stosowanie specjalistycznych kremów ochronnych, czasem emolientów. Warto jednak wiedzieć, co stosować, kiedy zakończymy już leczenie.

Po zakończonej kuracji należy odpowiednio dbać o skórę. Jeszcze przez długi czas będzie ona nieco uwrażliwiona i skłonna do wysuszania. Po odstawieniu emolientów warto wybierać kosmetyki łagodne, kojące i nawilżające. Jednocześnie dobrze, aby miały właściwości przeciwtrądzikowe, gdyż w ten sposób zapobiegniemy ewentualnym nawrotom problemu. Nie mogą to jednak być tradycyjne kosmetyki przeciwtrądzikowe, które mogłyby być zbyt drażniące. Wybierać należy kremy o naturalnym składzie, których substancje przeciwzapalne i przeciwtrądzikowe nie działają jednocześnie wysuszająco. Warto sięgać po lekkie kremy, kompleksowo pielęgnujące skórę, jak na przykład krem Sevolium.

Jesteśmy na

nasze aukcje
Poczekaj!
Chcesz rabat 10%?

Jesteśmy pewni, ze nasze produkty są najwyższej jakości i będą odpowiadać Twoim oczekiwaniom. Dlatego też, by zachęcić Cię do wypróbowania naszego produktu, którego jakość gwarantujemy, dajemy Ci rabat 10%.
Wpisz poniższy kod podczas zamawiania:
rabat10