fbpx
Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Trądzik pospolity

Strona główna » grouped » Trądzik pospolity

Trądzik pospolity inaczej zwany trądzikiem młodzieńczym to problem, który w większości przypadków dotyczy nastolatków w okresie pokwitania, częściej mężczyzn aniżeli kobiet. W dzisiejszych czasach jesteśmy bardzo narażeni na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych mających wpływ na nasilenie trądziku. Jak walczyć z tą nieestetyczną chorobą?

Czym jest trądzik pospolity tzw. zwykły?

Trądzik pospolity to schorzenie skórne powstające pod wpływem zmian hormonalnych, które wywołują nadmierne wytwarzanie łoju (tzw. łojotok), a także wzmożone rogowacenie komórek przewodu wyprowadzającego gruczoły łojowe.  Cechuje się występowaniem na skórze zaskórników, grudek, torbieli ropnych i krostek, popularnie określanych jak wągry lub pryszcze. Zmiany trądzikowe pojawiają się najczęściej na skórze twarzy, szyi, plecach, czy też klatce piersiowej.  Trądzik pospolity najczęściej dotyczy młodych osób, przeważnie pomiędzy 10, a 19 rokiem życia, jednakże trądzik zwyczajny coraz częściej staje się również problemem u osób dojrzałych.

Odmiany trądziku pospolitego i zmiany skórne
ZaskórnikowyŁagodna postać trądziku pospolitego charakteryzująca się występowaniem zaskórników zamkniętych i otwartych. Odmiana stosunkowo łatwa w leczeniu, ale z tendencją do nawracania.
Guzkowo-cystowyPostać trądziku, w której pojawiają się bolesne, podskórne grudki. Wraz z rozwojem, na powierzchni skóry uaktywniają się cysty z treścią ropną.
Grudkowo-krostowyTrądzik, w którym oprócz zaskórników pojawiają się podskórne, bolesne grudki. Zmiany te praktycznie nigdy nie uaktywniają się na powierzchni skóry.
Tzw. Trądzik piorunującyTo ostra postać trądziku pospolitego, w którym zmianom skórnym towarzyszą objawy ogólne m.in. podwyższona temperatura, bóle mięśni i stawów, osłabienie, brak apetytu, apatia. W przebiegu odmiany piorunującej odnotowuje się również zmiany w liczbie leukocytów we krwi i podwyższone OB. Trądzik piorunujący najczęściej dotyka chłopców w wieku dojrzewania.

 

Sevolium

ZAMÓW SEVOLIUMKOSMETYK DO CERY TRĄDZIKOWEJ ZAMÓW!

Trądzik pospolity przyczyny

Główną przyczyną powstawania zmian trądzikowych jest skłonność do nadmiernego wydzielania łoju, a także do rogowacenia ujść mieszków włosowych. Najczęściej skłonność ta jest dziedziczona i uwarunkowana genetycznie. Częstsze występowanie objawów tej choroby obserwuje się u osób, których rodzice chorowali na trądzik zwykły. Do innych przyczyn występowania trądziku należą:

  • Przemiany hormonalne okresu pokwitania – przede wszystkim zwiększona w tym okresie aktywność hormonów androgenowych.
  • Czynniki infekcyjne, a przede wszystkim obecność bakterii Propionibacterium acnes.
  • Nieodpowiednia dieta złożona z przetworzonej i niezdrowej żywności, przede wszystkim produktów typu fast food. Tego typu jedzenie nie wywołuje bezpośrednio zmian trądzikowych, jednakże spożywane w nadmiernej ilości może nasilić ujawnioną już chorobę.
  • Spożywanie używek, jak alkohol, czy papierosy. Negatywnie na naszą skórę może wpływać nawet palenie bierne, czyli długotrwałe przebywanie w zadymionych pomieszczeniach.
  • Stonowanie nieodpowiednich kosmetyków.
  • Zbyt długie przebywanie na słońcu.
  • Mechaniczne uszkodzenia skóry.

Trądzik pospolity leczenie

Zdarza się, że trądzik pospolity mija samoistnie w procesie dorastania. Dzieje się tak gdy nie był on zbytnio nasilony, a zmian trądzikowych było zwyczajnie mało. Gdy objawy trądziku utrzymują się przez dłuższy czas warto wspomagać się lekami o działaniu miejscowym, na przykład maściami lub kremami na trądzik z dodatkiem substancji jak nadtlenek benzoilu, czy też kwasów, chociażby kwasu salicylowego. W leczeniu trądziku można również posiłkować się zabiegami kosmetycznymi, do których należą peelingi chemiczne, czy też mikrodermabrazja, czyli mechaniczne złuszczanie naskórka. W celu likwidacji przebarwień i blizn pozostałych po trądziku można skorzystać z zabiegów fototerapii oraz laserowego usuwania blizn. Przy cięższych postaciach trądziku warto skorzystać z pomocy dermatologa, który przepisze silniejsze leki, jak na przykład antybiotyki doustne. Naturalną metodą jest jak najbardziej nasz produkt – serum Sevolium.

Sevolium na trądzik pospolity

Sevolium - krem na trądzikKrem Sevolium to skoncentrowany produkt o kompleksowym działaniu, przeznaczony do pielęgnacji i leczenia wymagającej skóry trądzikowej. Krem powstał ze starannie wyselekcjonowanych substancji naturalnych, które dzięki aktywnemu działaniu otulają wierzchnie warstwy skóry, jednocześnie docierając do jej głębszych partii.

Warto sięgać po kosmetyki, które są kombinacją dobroczynnych substancji o złożonym i silnym działaniu przeciwzapalnym, antybakteryjnym, łagodzącym, nawilżającym, regenerującym, odżywczym i przeciwzmarszczkowym. Dzięki naturalnym substancjom aktywnym, mamy pewność tego, że skóra otrzymuje dokładnie to, czego potrzebuje, bez zbędnych tzw. zapychaczy. Tym samym odwdzięcza się nam napięciem, jędrnością i elastycznością – mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde

Co tworzy kompozycję kremu Sevolium?

  • Ekstrakt z lukrecji – działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie.
  • Wyciąg z kory i liści – redukuje zaczerwienienia, odżywia, nawilża.
  • Ekstrakt z nagietka – odżywia, nawilża, regeneruje, działa przeciwzapalnie, uszczelnia skórę i dotlenia komórki.
  • Nanozłoto – działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i antyseptycznie.
  • Wyciąg z ziela fiołka trójbarwnego – zmniejsza widoczność porów, łagodzi podrażnienia i koi.
  • Cynk – działa przeciwbakteryjnie, wspomaga produkcję kolagenu i elastyny.
  • Wyciąg z drożdży – łagodzi stany zapalne i reguluje wydzielanie sebum.
  • Miedź – wspomaga syntezę kolagenu.

Wpływ diety na trądzik zwyczajny

Chociaż naukowcy jasno stwierdzili, że nawet najbardziej niezdrowe jedzenie nie może wywołać trądziku, to jednak pewne produkty mogą nasilić już występujące objawy choroby. Dlatego warto wiedzieć, których produktów żywieniowych unikać, żeby nie nasilić występujących już zmian trądzikowych. Przede wszystkim nie należy spożywać mocno przetworzonej żywności, produktów typu fast food, jak ociekające tłuszczem frytki, czy hamburgery, a także mocnej herbaty i kawy. Warto się również wystrzegać czekolady, kakao, soków z dodatkiem sztucznych aromatów, mocno przyprawionych produktów, nieświeżych orzeszków ziemnych, a także źle przechowywanych owoców i warzyw.


Bibliografia

1. Dubrow T.J., Adderly B.D., The Acne Cure, 2003
2. Majchrzak L., Zdrowa cera. Siła natury i nauki w walce z trądzikiem, 2018
3. Dudley A., Mitchell T., Trądzik: jak leczyć, jak ukryć : praktyczne porady specjalistów, 2009

35 głosów

Komentarze

paulina brzezinska - 2020-04-17 10:15:42

nie wazna nazwa... czy to trądzik zwyczajny czy trądzik pospolity... nie wazne... trzeba sie tego pozbyc i u mnie bardzo pomoglo rzucenie papierosow i picie wiekszej ilosci wody... o tym sie zapomina...

Ilona - 2020-04-14 17:33:58

Moja córka ma trądzik pospolity na to wychodzi i w czasie kwarantanny każę jej cały czas chodzić bez makijażu. Ma się smarować, nakładać kremy, maski itp. Dopóki siedzi w domu i nigdzie nie wychodzi to niech zadba o cerę, bo tak to jest z nią, że co doprowadzić skórę do poprawy to zaraz makijaż i znów ma zmiany trądzikowe. Na razie po miesiącu widać że cały czas z dnia na dzień jest lepiej.

Opinie o Sevolium - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊