fbpx
Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Olejek goździkowy – jak działa na skórę?

Strona główna » Blog » Olejek goździkowy – jak działa na skórę?

Olejek goździkowy to znany olejek eteryczny, który znajduje powszechne zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Otrzymywany jest z drzewa goździkowego. Otrzymane pąki roślin zbierane ręcznie, są następnie suszone i poddawane procesowi mielenia. Zmielone pąki kwiatów przekształcane są później w olejek goździkowy znajdujący zastosowanie do celów leczniczych. W odróżnieniu od wielu innych, powszechnie stosowanych przypraw, goździki mogą być bezpiecznie uprawiane przez cały rok, co sprawia, że ich cenne właściwości znajdują szerokie zastosowanie w wielu obszarach.

Olejek goździkowy właściwości leczniczeOlejek goździkowy – właściwości lecznicze

W olejku goździkowym właściwości wynikają ze jego składu. Jego podstawowym składnikiem jest eugenol (blisko 95%), czyli organiczny związek chemiczny, który odpowiada za jego specyficzny zapach. Euganol charakteryzuje się także silnym działaniem znieczulającym oraz odkażającym. Sam olejek goździkowy pozyskiwany jest z pąków kwiatowych w procesie destylacji parą wodną.

Ponadto olejek goździkowy wykazuje właściwości takie jak:

  • antyseptyczne,
  • antygrzybiczne. W związku z tym idealnie nadaje się do odkażania ran czy skaleczeń. Jest także skuteczny w leczeniu grzybicy i świerzbu. Rozcieńczony olejek można nakładać także na miejsca po ukąszeniach owadów.

Zobacz też: Co powinien zawierać dobry krem przeciwtrądzikowy?

Na działanie olejku goździkowego podatne są nawet takie bakterie jak E.Coli czy powszechnie znany gronkowiec. W walce z trądzikiem warto więc połączyć go z miodem, który wzmocni jego działanie na skórę. Olejek wnika głęboko w skórę, skutecznie zabija bakterie beztlenowe, które odpowiadają za powstawanie zmian trądzikowych. Najczęściej skóra bardzo dobrze przyjmuje obecność olejku. Rzadko pojawiają się reakcje alergiczne, podrażnienia czy miejscowe przesuszenia.

Krem na trądzik - Sevolium

WYBIERZ SEVOLIUM
NATURALNE SKŁADNIKI AKTYWNE NA PRYSZCZEZAMÓW!

Olejek goździkowy na trądzik - jak stosować?

Olejek goździkowy na trądzik jest naturalną metodą walki ze stanami zapalnymi skóry, dlatego wymaga regularnego stosowania. Należy jednak stosować go w rozcieńczonej formie, ponieważ w naturalnym stężeniu jest zbyt mocny dla skóry. W swojej czystej postaci mógłby powodować podrażnienia skóry. Aby zadziałać przeciwtrądzikowo, należy niewielką jego ilość, rozcieńczoną z wodą w odpowiednich proporcjach, wmasować dokładnie w skórę. Można preparat połączyć z innymi składnikami aktywnymi o działaniu przeciwtrądzikowym takimi jak: skwalan czy olej jojoba. Aby uniknąć podrażnienia skóry, warto przed zastosowaniem go na całej powierzchni skóry, wykonać próbę uczuleniową. Jeśli nie pojawiają się podrażnienie, można rozprowadzić go na powierzchni skóry. Olejek goździkowy należy stosować regularnie, najlepiej co kilka dni wieczorem bezpośrednio na stany zapalne, kurację kontynuować przez kilka tygodni.

Podsumowując, olejek goździkowy na trądzik może  wspomóc leczenie trądziku, ale nie należy stosować go jako jedyną metodę walki z tą chorobą dermatologiczną, która wymaga złożonej kuracji. Kluczowe jest stosowanie się do zaleceń dermatologa, uzupełnione poprzez prawidłową pielęgnację opierającą się na odpowiednich dermokosmetykach. Połączenie wymienionych elementów może spowodować zauważalną poprawę kondycji skóry i niwelowanie zmian skórnych.


Bibliografia:

1. Standardy Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego postępowania u kobiet z cukrzycą Warszawa, 11 Luty 2011
2. M.K. Trivedi, BS, BA, G. Kroumpouzos, MD, PhD and J.E. Murase, MD A review of the safety of cosmetic procedures during pregnancy and lactation Int J Womens Dermatol. 2017 Mar; 3(1): 6–10.
3. Skorupińska A, Sekuła N: Zmiany zachodzące w organizmie kobiet w ciąży. Kosmetologia estetyczna, 3, 2017, s.284-286
4. Lorkowska-Precht M: Leczenie rozstępów – mezoterapia i metody kojarzone. Dermatologia Estetyczna, 2007
5. Łątka I: Etiopatogeneza, obraz kliniczny oraz charakterystyka wybranych metod likwidacji rozstępów. [w:] Studenckie zeszyty naukowe. Wolska A. (red.)Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie, Warszawa 2016

1 głosów

Komentarze

Aniczka - 2023-03-07 15:50:36

W amolu też jest między innymi ten olejek goździkowy, więc jestem przekonana że wam dobrze służy taka aplikacja

Izabela - 2023-03-07 07:55:10

Ten olejek ma bardzo szerokie zastosowanie. Ogólnie warto sobie poczytać sporo o naturalnej medycynie, bo bardzo często z automatu decydujemy się na leki, a pod ręka mamy takie cuda

Julia - 2023-03-06 10:19:26

Olejek goździkowy mi z kolei pomagał bardzo na trądzik. Warto sobie sprawdzić jak stosować również i w tym kontekście. Oczywiście miał on swój udział w akompaniamencie z odpowiednio ustawioną terapią, ale widziałam różnicę odkąd zaczęłam stosować

Agnieszka - 2023-03-06 06:13:56

Nie wiem jak koleżanka, ale u mnie zawsze się praktykowało w domu nakładanie i wsmarowywanie tego w powierzchnię czoła

Aneta - 2023-03-03 15:06:33

A w jaki sposób się bierze taki olejek, bo nigdy nie słyszałam o takiej alternatywie na ból głowy

Nikola - 2023-03-02 22:52:07

Ja mam zawsze ten olejek przygotowany na wypadek bólu głowy. Mam częste migreny i muszę sobie z nimi jakoś radzić. Przeciwbólowe leki codziennie nie wchodzą w grę, więc radzę sobie naturalnymi sposobami

Lala - 2023-03-01 08:11:29

Tylko pamiętaj, że jak sobie kupisz taką fiolkę to koniecznie rozcięcz to w odpowiednich proporcjach z wodą

Marta - 2023-03-01 07:51:47

O to nie wiedziałam, że olejek goździkowy ma takie właściwości lecznicze. Na różne owady to mogłaby być niezła pomoc :)

Opinie o Sevolium - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊